
Ved kjøpsilisiummetallen utenlandsk kjøper starter ofte med et enkelt spørsmål: «Hvilket merke bør jeg velge - 553, 441 eller 3303?» I praksis avhenger svaret ikke bare av silisiuminnholdet. For å gjøre det riktige valget, er det nødvendig å ta hensyn til det tillatte innholdetFe, Al og Ca, produksjonsteknologi, sluttbruk, stykkstørrelse, lastekrav og selvfølgelig innkjøpsbudsjett.
FrimerkerSilisiummetall 553, 441 og 3303er blant de mest diskuterte industrielle spesifikasjonene. Betegnelsene deres er først og fremst knyttet til restriksjoner på de viktigste urenhetene. For eksempel betyr 553 typisk maksimale nivåer på ca. 0,5 % Fe, 0,5 % Al og 0,3 % Ca. For 441 blir restriksjonene strengere, spesielt for Ca, og for 3303 er kravene til urenheter enda lavere.
Imidlertid kan samme merke ha flere variasjoner i kommersielle spesifikasjoner fra forskjellige produsenter. Kjøper bør derfor ikke oppfatte merkenummeret som en erstatning for en fullstendig kjemikaliespesifikasjon.
Hvorfor kvaliteten på silisiummetall er viktig
Silisiummetall brukes i flere helt forskjellige produksjonskjeder:
- aluminiumslegeringer;
- støperi;
- kjemisk industri;
- produksjon av silikoner;
- metallurgi;
- spesielle silisiumholdige materialer.
Hver av disse næringene har forskjellige holdninger til urenheter.
For masseproduksjon av aluminium kan optimal pris med stabil sammensetning være viktig. For en kjemisk prosess kan selv en liten endring i et bestemt grunnstoff ha større innvirkning.
Derfor er valgprinsippet ganske enkelt:
Du bør ikke kjøpe det reneste silisiumet bare fordi kjemien er bedre på papiret.
Det er nødvendig å kjøpe merket som tilsvarer det teknologiske kartet.
Silicon Metal 553: et praktisk alternativ for massebruk
Silisiummetall 553ofte betraktet som et grunnleggende industrielt merke.
Typisk landemerke:
| Indikator | Veiledende krav |
|---|---|
| Si | Større enn eller lik 98,5 % |
| Fe | Mindre enn eller lik 0,50 % |
| Al | Mindre enn eller lik 0,50 % |
| Ca | Mindre enn eller lik 0,30 % |
De nøyaktige verdiene må spesifiseres i leveringsspesifikasjonen.
Den største fordelen med 553 - er kombinasjonen av tilgjengelighet og akseptabel kjemisk sammensetning.
For en kjøper som forbruker titalls eller hundrevis av tonn per måned, er dette av stor betydning. Selv en liten forskjell i pris per tonn med stort volum blir til en betydelig mengde.
Hvor brukes 553?
De mest typiske retningene:
- produksjon av aluminiumslegeringer;
- støperi;
- generelle metallurgiske prosesser;
- individuelle deoksidasjonsprosesser;
- kjemisk produksjon, hvis spesifikasjonen tillater dette nivået av urenheter.
For aluminiumslegeringer er 553 ofte et logisk startalternativ med mindre produksjonen har høye Fe-, Al- og Ca-krav.
Silicon Metal 441: når et renere materiale virkelig gir mening
Silisiummetall 441Velges vanligvis når 553 ikke lenger gir det nødvendige nivået av urenhetskontroll.
Typisk referansepunkt:
- Si ca. 99%;
- Fe Mindre enn eller lik 0,4 %;
- Al Mindre enn eller lik 0,4 %;
- Ca Mindre enn eller lik 0,1 %.
Den nøyaktige spesifikasjonen varierer etter produsent og kontrakt.
Hovedforskjellen mellom 441 og 553 - er ikke bare det høyere Si-innholdet.
Kjøperen betaler faktisk forreduksjon av visse urenheter.
Dette er spesielt viktig for produksjon, der sammensetningen av råvarene direkte påvirker egenskapene til den endelige legeringen.
Når 441 kan være mer lønnsomt enn 553
Hvis et anlegg produserer mer krevende aluminiumslegeringer og kontroll av Fe og Ca er viktig, kan bruk av 441 redusere produksjonsrisikoen.
Det er viktig å forstå forskjellen mellom:
billig innkjøpspris
Og
minimumskostnad for sluttproduktet.
Hvis råvarer av høyere kvalitet reduserer antall defekter eller stabiliserer sammensetningen av legeringen, kan dens høyere innkjøpspris være økonomisk berettiget.
Silicon Metal 3303: Strammere kontroll av urenheter
Silisiummetall 3303refererer til renere industrikvaliteter.
Vanlig landemerke:
- Si Større enn eller lik 99,3 %;
- Fe Mindre enn eller lik 0,3 %;
- Al Mindre enn eller lik 0,3 %;
- Ca Mindre enn eller lik 0,03 %.
Disse verdiene finnes i kommersielle spesifikasjoner, men endelige parametere bør alltid bekreftes med den enkelte leverandør.
Forskjellen i kalsium er spesielt merkbar.
U 553:
Ca Mindre enn eller lik 0,30 %
U 3303:
Ca Mindre enn eller lik 0,03 %
Det vil si at det maksimalt tillatte Ca-innholdet avviker med ti ganger.
Derfor er det feil å sammenligne prisen på 553 og 3303 kun etter Si-innhold.
Sammenligning av tre merker
| Parameter | 553 | 441 | 3303 |
|---|---|---|---|
| Si | Større enn eller lik 98,5 % | omtrent større enn eller lik 99 % | Større enn eller lik 99,3 % |
| Fe | Mindre enn eller lik 0,50 % | Mindre enn eller lik 0,40 % | Mindre enn eller lik 0,30 % |
| Al | Mindre enn eller lik 0,50 % | Mindre enn eller lik 0,40 % | Mindre enn eller lik 0,30 % |
| Ca | Mindre enn eller lik 0,30 % | Mindre enn eller lik 0,10 % | Mindre enn eller lik 0,03 % |
| Posisjonering | standard | økt kvalitet | streng kontroll av urenheter |
| Typisk tilnærming | pris/massesøknad | pris/kvalitet balanse | kvalitet/spesialisert applikasjon |
Denne tabellen er en veiledning og ikke en erstatning for kontraktsspesifikasjonen.
Hvorfor 3303 vanligvis krever en prispåslag
Prissilisiummetall 3303dannes ikke bare på grunn av -høyere Si.
Produsenten trenger:
- bruk egnede råvarer;
- kontrollere den teknologiske prosessen;
- redusere inntrengning av uønskede urenheter;
- sortere produkter;
- kontrollere hver batch.
I tillegg er markedet for høykvaliteter vanligvis smalere enn markedet for standard metallurgiske kvaliteter.
Derfor oppstårkvalitetspris.
Historisk industrimateriale legger også merke til at merkevarer av høyere kvalitet krever mer kompleks produksjon og kan kreve en høyere premie på grunn av -begrenset tilbud.
Hvordan velge et merke for aluminiumsproduksjon
For et aluminiumsverk kan valget begynne med tre spørsmål.
Spørsmål 1. Hva er sammensetningen av den endelige legeringen?
Hvis kravene er standard, kan 553 være tilstrekkelig.
Spørsmål 2: Hvor kritiske er Fe og Ca?
Hvis det kreves strengere kontroll, er 441 verdt å vurdere.
Spørsmål 3. Er det noen spesielle restriksjoner på urenheter?
I så fall kan 3303 eller et annet rengjøringsmerke være mer egnet.
Men det endelige valget bør tas av bedriftsteknologen eller ingeniøren, og ikke bare innkjøpsavdelingen.
Hvorfor er det viktig for kjøperen å analysere ikke bare den gjennomsnittlige sammensetningen
La oss si at leverandøren gir følgende informasjon:
Si Større enn eller lik 99,0 %
Ved første øyekast er dette nok.
Men to spill kan se helt forskjellige ut-forskjellig:
Batch A:
- Si 99,10 %
- Fe 0,25 %
- Al 0,20 %
- Ca 0,08 %
Batch B:
- Si 99,10 %
- Fe 0,38 %
- Al 0,38 %
- Ca 0,20 %
Det totale Si-innholdet er nesten det samme.
Men den teknologiske oppførselen til råvarer kan variere.
Dette er grunnen til at profesjonelle innkjøp vurdererfull kjemisk sammensetning, og ikke bare Si%.
Størrelsen på brikkene er også en del av spesifikasjonen
Selv om den kjemiske sammensetningen er helt riktig, kan feil dimensjonering gi problemer i produksjonen.
Vanlige alternativer:
- 10–30 mm;
- 10–50 mm;
- 10–100 mm;
- 50–100 mm;
- granulat;
- liten brøkdel.
Den spesifikke størrelsen velges under hensyntagen til lasteutstyret.
Noen leverandører tilbyr også tilpassede dimensjoner.
Hva skjer med den lille brøkdelen
Under transport og håndtering kan store deler bli delvis ødelagt.
Derfor er det nyttig for kjøperen å avtale på forhånd:
akseptabel prosentvis bøter/undermål.
Hvis denne indikatoren ikke er etablert, kan partene -ha ulik forståelse av leveringskvaliteten.
Dette er spesielt viktig for en stor industriell kjøper.
Slik sammenligner du prisen på 553 og 441
Det er fire indikatorer å vurdere:
- Pris per tonn
- faktisk kjemisk sammensetning
- tillatt bagatell
- leveringsbetingelser.
Bare fordi 441 er 15-30 USD/MT dyrere betyr ikke det at den er mindre lønnsom.
Det må vurderes om dens renere sammensetning gir en reell fordel for sluttproduktet.
Praktisk eksempel på anskaffelse
Selskapet kjøper:
100 MT Silicon Metal 553
Pris:
X USD/MT
Etter en måned tilbyr leverandøren:
Silisiummetall 441
med en bonus.
Før du tar en beslutning, bør kjøperen spørre produksjonsavdelingen:
Er det teknologisk mulig å bruke 441?
Hvis svaret er ja, sammenlignes den økonomiske effekten.
Hvis svaret er nei, gir ikke et dyrere merke mening.
Dette er et enkelt eksempel på hvorforkjøp av metallurgiske råvarer må relateres til produksjonsteknologi.
Slik ber du om et tilbud på 553, 441 eller 3303
Et godt søk bør se omtrent slik ut:
Produkt:Silisiummetall
Karakter:441
Si:Større enn eller lik 99,0 %
Fe:Mindre enn eller lik 0,4 %
Al:Mindre enn eller lik 0,4 %
Ca:Mindre enn eller lik 0,1 %
Størrelse:10–100 mm
Mengde:100MT
Pakking:1 MT stor bag
Handelsperiode:CIF
Destinasjon:[Havn]
Nødvendige dokumenter:COA + Pakkeliste
Jo mer nøyaktig tilbudsforespørselen er, desto mindre sannsynlig er det at du mottar ulike forslag.
Hvordan vurdere en leverandør
Du bør ikke velge leverandør basert på det første tilbudet alene.
Det anbefales å vurdere:
Kvalitet
Er det et COA for hver batch?
Stabilitet
Er sammensetningen av ulike partier forskjellig?
Produksjonsevne
Kan anlegget produsere det nødvendige volumet?
Pakke
Er den egnet for sjøtransport?
Leveringstid
Er det i tråd med produksjonsplanen?
Kommunikasjon
Hvor raskt svarer leverandøren på tekniske spørsmål?
Dokumenter
Kan han levere en komplett eksportpakke?
Bunnlinjen
553, 441 og 3303 kan ikke betraktes som bare tre varianter av samme produkt med forskjellige priser.
Dette er ulike nivåer av urenhetskontroll og ulike kommersielle posisjoner.
Hvis hovedfaktoren er kostnad og standardapplikasjon -553er ofte et rimelig utgangspunkt.
Hvis det kreves strengere kontroll, er - verdt å vurdere441.
Hvis prosessen er følsom for urenheter og renere råvarer kreves -3303kan være berettiget.
Hovedprinsippet for industrielle anskaffelser:
Bestem først det tekniske kravet, velg deretter merke og sammenlign først prisen.
FAQ
1. Hva betyr 553 i silisiummetall?
Typisk betyr 553 maksimale nivåer av Fe rundt 0,5 %, Al rundt 0,5 % og Ca rundt 0,3 %.
2. Hvordan er 441 forskjellig fra 553?
441 har generelt strengere grenser for Fe, Al og spesielt Ca.
3. Hvordan er 3303 forskjellig fra 441?
3303 har generelt enda lavere akseptable nivåer av store urenheter.
4. Hvilket merke er billigere?
Oftere enn ikke har standard 553 en lavere kostnad, men den faktiske prisen avhenger av markedet og det spesifikke tilbudet.
5. Kan jeg bruke 553 i stedet for 441?
Bare hvis dette er tillatt av den teknologiske spesifikasjonen til sluttproduktet.
6. Kan jeg bruke 441 i stedet for 553?
Et teknisk renere materiale kan være egnet, men dets økonomiske gjennomførbarhet avhenger av produksjonen.
7. Hvorfor er 3303 dyrere?
På grunn av-på grunn av strengere kontroll av urenheter, krav til produksjon og sortering.
8. Hva er viktigst - Si eller Fe/Al/Ca?
Avhenger av søknad. I sensitive prosesser kan urenheter være like viktige som det totale Si-nivået.
9. Hvordan sjekke kvaliteten?
Be om COA og sammenlign faktiske verdier med kontraktsspesifikasjonen.
10. Hvilken størrelse på brikkene er best?
Avhenger av utstyr og lastemetode.
11. Hvilken størrelse er mest brukt?
I eksporthandel er det 10–50 og 10–100 mm, men størrelsen må avtales på forhånd.
12. Kan jeg bestille en tilpasset størrelse?
Hos mange leverandører er dette mulig med passende bestillingsmengde.
13. Må jeg angi størrelsen i kontrakten?
Ja.
14. Er det nødvendig å kontrollere finfraksjonen?
Ja, spesielt med store volumer.
15. Hvilken klasse skal jeg velge for aluminiumslegering?
Det er verdt å starte med den teknologiske spesifikasjonen til den endelige legeringen, og deretter sammenligne 553, 441 og, om nødvendig, renere karakterer.


