Vanadium Pentoxide Pristrender: 2025–2026 markedsanalyse

Sep 04, 2026 Legg igjen en beskjed

Vanadium Pentoxide Pristrender: 2025–2026 markedsanalyse

Vanadiumpentoksid (V2O5, CAS 1314-62-1) sitter i oppstrømsenden av vanadiumverdikjeden. Prisen setter gulvet forferrovanadium, vanadium-nitrogenlegering og den voksende strømmen av elektrolyttmateriale som er bestemt for vanadiumredoksstrømbatterier. For innkjøpsansvarlige ved ferrolegeringsanlegg, stålfabrikker og kjemiske produsenter, som forstår hvorvanadium pentoxide priserhar vært, og hvor de sannsynligvis er på vei, er ikke valgfritt. Det er en kjernedel av kostnadsplanlegging.

Denne siden sporer V2O5-prisbevegelser fra slutten av 2025 til september 2026, basert på publiserte referanseindekser fra SMM (Shanghai Metals Market), ShengYiShe (100ppi.com), internasjonale handelskurser og analytikervurderinger fra CRU Group. Alle prisdata som er sitert her har et tidsstempel og kilde. Der tallene er foreldede eller ufullstendige, sier vi det rett ut.

 

Gjeldende prisnivåer: Øyeblikksbilde fra september 2026

Fra begynnelsen av september 2026 ligger den kinesiske innenlandske referansen for V2O5-flak 98 % på ca.97 667 CNY per metrisk tonn, ifølge ShengYiShe daglige referanseindeks publisert 3. september 2026. Dette er i hovedsak flatt fra slutten av august og opp omtrent 1,1 % fra starten av august 2026, da referansen var 96 583 CNY per tonn. Det årlige gjennomsnittet fra september 2025 til september 2026 var omtrent 97 980 CNY per tonn, med prisen svingende i et relativt stramt bånd mellom 96 583 og 99,867 CNY per tonn.

SMM vanadium ingot-referanseindeksen (SMM-VA-IN-001, ex-works China, mva inkludert) ble rapportert kl.215,64 USD per kilo3. august 2026, i det vesentlige uendret fra juliavlesningen på USD 216,69 per kilo. SMM-beregnet V2O5-flake 98 %-pris for Kina (SMM-VA-PE-003) ble sist oppdatert kl.USD 4,86 ​​per pund V2O5per 2. juli 2026. Europeisk V2O5-flak 98 % ble sist vist kl.USD 6,11 per pund Vfra 13. mai 2026, selv om dette tallet nå er flere måneder gammelt og bør behandles med forsiktighet.

Internasjonale handelskurser for V2O5 flake 98 % den 14. august 2026, ble rapportert i området påUSD 5,20–5,51 per pund V, uten vesentlig endring fra forrige handelsperiode. Disse tallene er veiledende og gjenspeiler prisantydningen til eksportorienterte-handlere i stedet for avsluttede transaksjoner.

Benchmark Pris Enhet Dato
ShengYiShe V2O5 Flake 98 % 97,667 CNY/tonn 3. september 2026
SMM Vanadium (SMM-VA-IN-001) 215.64 USD/kg 3. august 2026
SMM V2O5 Flake 98% Kina 4.86 USD/lb V2O5 2. juli 2026
V2O5 Flake 98% Europa 6.11 USD/lb V 13. mai 2026
Int'l Trader Quote V2O5 Flake 98% 5.20–5.51 USD/lb V 14. august 2026

 

Nedstrøms priskontekst: Ferrovanadium og V-N-legering

V2O5 eksisterer ikke i et vakuum. Stålverk kjøper ferrovanadium (FeV50, FeV80) eller vanadium-nitrogenlegering (VN12, VN16), ikke V2O5 direkte. Så V2O5-prisen må leses opp mot nedstrøms legeringspriser for å forstå marginpresset på ferrovanadiumprodusenter og den effektive vanadiumkostnaden for stålprodusenter.

I juni 2026 ble kinesiske ferrovanadiumpriser rapportert som følger: FeV50 til 83.000–84.000 CNY per tonn ved aksept, og FeV80 til 134.400–137.600 CNY per tonn. Vanadium-nitrogenlegering handlet til 109 000–111 000 CNY per tonn ved aksept. Retail V2O5 flake var på 72.500 CNY per tonn i kontanter. Europeiske FeV80 ble sist notert til USD 28,56 per kilo per 13. mai 2026, mens kinesiske FeV80 var på USD 27,80 per kilo per mars 2026. Det kinesiske FeV80-tallet fra mars er nå seks måneder gammelt og er den staleste linjen i det gjeldende datasettet.

Marginen mellom V2O5 råvarekostnad og ferrovanadium salgspris er der ferrovanadium produsenter tjener eller taper penger. Når V2O5-prisene stiger raskere enn FeV-prisene, står smelteverkene overfor marginkompresjon. Når FeV-prisene leder, signaliserer det enten sterk etterspørsel etter stål eller tett V2O5-tilbud, eller begge deler.

 

Hva kjørtePriseri 2025–2026

Etterspørselen etter stål dominerer

Den største enkeltfaktoren i vanadiumprisen er kinesisk stålproduksjon. Omtrent 85 % av det globale vanadiumforbruket går til stålmikrolegering, der tilsetninger av 0,03–0,15 vekt% vanadium foredler kornstørrelse og danner V(C,N)-utfellinger som øker flytestyrken med 200–500 MPa. Dette muliggjør høy-styrke lav-legert stål (HSLA) som brukes i armeringsjern, strukturelle seksjoner, rørledninger og bilkomponenter.

Når kinesiske konstruksjons- og eiendomsinvesteringer avtar, faller etterspørselen etter armeringsjern, og stålfabrikker reduserer vanadiumtilskudd eller går over til billigere mikrolegeringsalternativer. Det kinesiske stålmarkedet har navigert etter en langvarig svekkelse i etterspørselen siden eiendomssektorens nedtur, og dette har holdt veksten i vanadiumforbruket dempet. CRU Group har beskrevet markedet som nært mange-sykliske laveste nivåer, en karakterisering som samsvarer med flate SMM-avlesninger sett til midten av 2026.

Tilbudsside: Kinesisk produksjonskonsentrasjon

Global vanadiumproduksjon er sterkt konsentrert i Kina, Russland og Sør-Afrika. Kina alene står for størstedelen av V2O5-produksjonen, med store produsenter inkludert Panzhihua Iron & Steel, Chengde Steel og Jianlong Special Steel. Omtrent 90 % av den globale vanadiumproduksjonen kommer fra V-holdig titanomagnetittmalm, mens resten kommer fra petroleumsraffineringsrester, flyveaske og biprodukter fra uranutvinning.

Kinesiske V2O5-produsenter har muligheten til å justere produksjonen som svar på prissignaler. Når prisene faller under kontantkostnadene for marginale produsenter, blir noe kapasitet tomgang eller omdirigert til andre produktlinjer. Motsatt, når prisene stiger, kan ledig kapasitet starte på nytt i løpet av uker. Denne tilbudselastisiteten har en tendens til å begrense prisstigninger og gi et gulv under nedgangstider.

VRFB: The Emerging Demand Story

Vanadium redox flow-batterier (VRFB) bruker alle de fire oksidasjonstilstandene til vanadium (V2+/V3+ på den negative siden, V4+/V5+ på den positive siden) i et enkelt-elektrolyttsystem. Dette eliminerer kryss-forurensning og gir elektrolytten en faktisk ubestemt levetid. Installert VRFB-kapasitet har vokst fra 1 MWh-systemer til prosjekter over 100 MWh for oppstramming av fornybar energi og nettfrekvensregulering.

Hver kilowatt-time med VRFB-kapasitet krever omtrent 20–30 kilo vanadium. Med gjeldende VRFB-implementeringshastigheter er denne etterspørselsstrømmen fortsatt liten i forhold til forbruket i stålsektoren-. Imidlertid forventer flere analytikere at VRFB-etterspørselen vil bli en meningsfull prisdriver etter 2027–2028 ettersom prosjektigangkjøringen akselererer, spesielt i Kina der policystøtten for langvarig energilagring er sterkest.-

CRU Group har bemerket at banen for vanadiumprisgjenvinning avhenger sterkt av tempoet i VRFB-prosjektet igangsetting i Kina og hastigheten på kinesisk stålproduksjonsgjenvinning. Inntil VRFB-etterspørselen når kritisk masse, vil stål forbli den dominerende prisdriveren.

 

Kina–Europa Prisspredning og arbitrasje

Spredningen mellom kinesiske og europeiske V2O5-priser har historisk variert fra USD 0,80 til USD 2,00 per pund V2O5, avhengig av fraktrater, lagersykluser og regionale etterspørselsubalanser. Fra midten av 2026 var gapet omtrent 1,20–1,25 USD per pund V2O5 basert på de siste tilgjengelige datapunktene.

Europeiske kjøpere betaler en premie av flere grunner: sjøfrakt fra kinesiske havner til Rotterdam eller Hamburg øker med omtrent USD 0,15–0,25 per pund; importavgifter og merverdiavgift øker landkostnaden ytterligere; og europeiske kjøpere krever vanligvis REACH-kompatibelt materiale med full COA- og SDS-dokumentasjon, som legger til overhead. Arbitrasjevinduet mellom kinesiske eksportpriser og europeiske importpriser er sjelden stort nok til å støtte fysisk arbitrage i stor skala, men det påvirker posisjonering og kontraktsprising.

 

Lese prissyklusen: Hvor er vi nå?

I midten av-2026 befant vanadiummarkedet seg i det råvareanalytikere kaller en «stopp på lavt-nivå». Tilbud og etterspørsel var i grove trekk balansert ved pressede prisnivåer. Produsentmarginene var tynne, men ikke katastrofale. Etterspørselen etter stål var svak, men kollapset ikke. Lagernivåene var tilstrekkelige til å møte kortsiktige bestillinger uten at det haster.

Dette er et miljø der små etterspørselsoverraskelser eller forsyningsforstyrrelser kan flytte prisene raskt. En oppgang i kinesiske infrastrukturutgifter, en plutselig akselerasjon av VRFB-anskaffelser eller et produksjonsstans ved et større V2O5-anlegg kan stramme markedet i løpet av uker. Motsatt kan en ytterligere nedgang i stålproduksjonen eller en restart av ledig kapasitet presse prisene mot den nedre enden av det siste området.

For kjøpere gir det nåværende prisnivået nær laveste-år en strategisk mulighet til å bygge varelager eller låse fast-priskontrakter. For selgere er det en påminnelse om at vanadium er en syklisk vare og at tålmodighet ofte belønnes når etterspørselssyklusene snur.

 

Datakilder og begrensninger

Prisdataene på denne siden kommer fra offentlig tilgjengelige kilder: SMM (Shanghai Metals Market), ShengYiShe (100ppi.com), vanadium.com, ZhenAn International markedsoppdateringer og CRU Group analytikerkommentarer. Ikke alle benchmarks oppdateres på samme tidsplan. Noen europeiske prislinjer har ikke blitt oppdatert på flere måneder. Der data er foreldet, har vi merket det eksplisitt. Ingen pris oppgitt her skal behandles som et bindende tilbud eller investeringsråd. Alle tall er veiledende og kan endres.

 

Ofte stilte spørsmål

Q1: Hva er dagens pris på vanadiumpentoksidflak 98%?
Fra begynnelsen av september 2026, flaker kinesisk innenlandsk V2O5 98% benchmarks rundt 97 000–98 000 CNY per metrisk tonn (ShengYiShe). SMM-beregnet eksport-ekvivalent var 4,86 USD per pund V2O5 per 2. juli 2026. Europeisk V2O5-flake 98 % ble sist notert til USD 6,11 per pund V i midten av-mai 2026. Internasjonale handelsmenn rapporterte 5120 USD per pound. V2O5 flake 98% den 14. august 2026. Alle tall er veiledende.
Q2: Hvorfor svinger prisene på vanadiumpentoksid så mye?
V2O5-prisene svinger fordi etterspørselen er sterkt konsentrert innen stålmikrolegering (omtrent 85 % av det globale forbruket), og stålproduksjonen i Kina driver syklusen. Når kinesiske konstruksjons- og infrastrukturinvesteringer avtar, faller etterspørselen etter armeringsjern og HSLA-stål, noe som trekker vanadiumforbruket ned med det. Tilbuds-svar fra store kinesiske produsenter som Panzhihua Iron & Steel og Chengde Steel beveger også markedet. VRFB-relatert etterspørsel vokser, men er fortsatt en liten andel av det totale avtaket.
Q3: Hva var vanadiumpristrenden i 2025?
Gjennom 2025 handlet vanadiumprisene i et relativt smalt bånd sammenlignet med de ekstreme toppene sett i 2018 og 2021. ShengYiShe årsgjennomsnitt for V2O5 fra september 2025 til september 2026 var omtrent 97 980 CNY per tonn, med prisen svingende mellom 9,690 og CNY. tonn. CRU Group karakteriserte markedet som å ligge nær flere{14}}sykliske laveste nivåer, holdt nede av svak ståletterspørsel i Kina.
Q4: Hvordan fungerer prisspredningen i Kina-Europa for V2O5?
Spredningen mellom kinesiske og europeiske V2O5-priser gjenspeiler logistikkkostnader, sjøfraktpriser, importavgifter i vestlige markeder og-arbeidskapitalkostnader for varelager som holdes under transport. Fra midten av 2026 var gapet omtrent 1,20–1,25 USD per pund V2O5. Europeiske kjøpere betaler vanligvis en premie for materiale som klarerer EUs REACH-krav og kommer med full COA og SDS-dokumentasjon.
Q5: Hva driver ferrovanadiumprisene i forhold til V2O5?
Ferrovanadium (FeV50, FeV80) er legeringsformen som stålverk kjøper direkte. Prisen er drevet av V2O5-råstoffkostnadene, pluss smelteenergikostnader, legeringsmiddelpriser og produsentmarginer. I juni 2026 handlet kinesiske FeV50 til 83.000–84.000 CNY per tonn ved aksept, mens FeV80 var på 134.400–137.600 CNY per tonn. European FeV80 ble sist vist rundt USD 28,56 per kilo i mai 2026.
Spørsmål 6: Påvirker etterspørselen etter vanadiumredoksstrømbatterier V2O5-prisene ennå?
Ikke på en dominerende måte. VRFB-prosjekter utvides, med installert kapasitet fra 1 MWh til over 100 MWh for nettlagring. Hver kilowatt-time med VRFB-kapasitet krever omtrent 20–30 kilo vanadium i elektrolytten. Nåværende VRFB-vanadiumavtak er imidlertid fortsatt en liten brøkdel av den totale etterspørselen. CRU Group og andre analytikere forventer at VRFB-etterspørselen vil bli en meningsfull prisdriver først etter 2027–2028 ettersom igangsettingen av prosjekter akselererer.
Spørsmål 7: Hva er SMM-vanadium-referansen og hvorfor betyr det noe?
SMM (Shanghai Metals Market) publiserer SMM-VA-IN-001 vanadiumbarreprisen som den primære referansen for fysisk handel i Asia. Per 3. august 2026 var den på USD 215,64 per kilogram (eks-fabrikk i Kina, inkludert mva), i det vesentlige uendret fra juli. SMM publiserer også SMM-VA-PE-003, en beregnet V2O5-flakepris på 98 % for Kina. Stålfabrikker, legeringsprodusenter og handelsmenn bruker SMM-standarder for kontraktsoppgjør og spotforhandlinger.
Q8: Hvordan sammenligner kinesiske innenlandske V2O5-priser med eksportpriser?
Kinesiske innenlandske priser for V2O5-flak er oppgitt i CNY per metrisk tonn og inkluderer vanligvis 13 % mva. Eksportprisene er oppgitt i USD per pund V2O5 og er -fritatt for moms i henhold til Kinas retningslinjer for eksportrabatt for mange industrikjemikalier. En direkte konvertering krever justering for mva, valutakurser og enhetsforskjeller. Fra september 2026 konverteres den innenlandske referanseindeksen på omtrent 97 667 CNY per tonn til omtrent 4,60–4,80 USD per pund V2O5 til gjeldende valutakurser, nær SMM-eksporten-ekvivalent.
Q9: Hva anslår analytikere for vanadiumpriser gjennom slutten av 2026?
CRU Group har estimert at vanadiumprisene vil forbli nær sykliske laveste nivåer gjennom resten av 2026, med utvinning som potensielt begynner når utrullingen av energilagring (primært VRFB-prosjekter) akselererer. Tidspunktet avhenger av tempoet i utvinningen av kinesisk stålproduksjon og VRFB igangkjøring i Kina. Ingen større prisstigning er allment forventet før 2027 med mindre etterspørselen etter stål overrasker på oppsiden.
Q10: Bør kjøpere låse inn langsiktige-V2O5-kontrakter eller kjøpe spot?
Dette avhenger av lagerpolitikk, forbruksforutsigbarhet og risikotoleranse. Når prisene er nær laveste-år, som i midten av-2026, foretrekker noen kjøpere fastpriskontrakter eller kragestrukturer for å begrense oppsiden samtidig som de beholder en viss nedsidedeltakelse. Andre, spesielt mindre ferrovanadiumprodusenter, kjøper spot for å minimere arbeidskapital bundet opp i råvarelager. Ingen enkelt strategi passer alle kjøpere.
Q11: Hvordan forholder prisene på vanadium-nitrogenlegering seg til V2O5?
Vanadium-nitrogenlegering (VN12, VN16) er et alternativt ståltilsetningsstoff som leverer både vanadium og nitrogen i en enkelt tilsetning. I juni 2026 ble kinesisk V-N-legering handlet til 109 000–111 000 CNY per tonn ved aksept. VN-legeringspriser følger V2O5- og nitrogenkostnader, pluss smeltepremien. Når V2O5-prisene stiger, går V-N-legeringsprodusenter vanligvis gjennom økningen innen én til to uker.
Q12: Hvilken rolle spiller lagernivå i V2O5-prisbevegelser?
Beholdning er en kritisk kortsiktig-prisdriver. Når kinesiske V2O5-produsenter og handelsmenn har høye aksjer, øker spotlikviditeten og prisene mykere fordi selgere konkurrerer om begrensede bestillinger. Motsatt, når varelageret er magert, kan selv beskjedne etterspørselsopphentinger stramme markedet og presse prisene høyere. Beholdningsdata er ikke alltid offentlig tilgjengelig, så kjøpere overvåker spotlikviditet, leveringstider fra produsenter og budatferd hos forhandlere som fullmektiger.
Spørsmål 13: Er det sesongmessige mønstre i priser på vanadiumpentoksid?
Etterspørselen etter vanadium viser en viss sesongvariasjon knyttet til kinesiske stålproduksjonssykluser. Byggeaktiviteten avtar vanligvis i løpet av månenyttårsperioden (januar–februar) og under ekstrem sommervarme, noe som kan dempe stålproduksjonen og vanadiumforbruket. Etterspørselen øker ofte i vinduene mars–mai og september–november når bygge- og infrastrukturprosjekter akselererer. Sesongmessige effekter har imidlertid blitt mindre uttalte etter hvert som markedet har modnet.
Q14: Hvordan bør innkjøpsteam spore V2O5-priser effektivt?
De fleste innkjøpsteam overvåker minst tre datastrømmer: SMM daglige vanadiumreferanser for asiatisk markedsretning, ShengYiShe eller innenlandske kinesiske prisindekser for lokal markedssentiment, og internasjonale handelstilbud (ofte publisert av industriportaler) for eksportprisnivåer. Kryss-henvisning til disse kildene, sammen med transaksjonspriser for ferrovanadium og V-N-legeringer, gir et mer fullstendig bilde enn noen enkeltkilde alene.
Q15: Hva er den typiske prisvolatiliteten til V2O5 sammenlignet med andre ferrolegeringer?
Vanadium er mer flyktig enn ferrolegeringer i bulk som ferromangan eller ferrosilisium fordi markedet er mindre, mer konsentrert geografisk (Kina dominerer både produksjon og forbruk) og mer utsatt for enkelt-sektorrisiko (stål). Prissvingninger på 20–40 % innen en tolv-månedersperiode er ikke uvanlig. Kjøpere bør ta med denne volatiliteten i sikrings-, lager- og marginplanlegging.